Koncert Kameralny Mozartissimo

Paula Preuss – skrzypce
Krzysztof Komendarek-Tymendorf – altówka
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Andrzej Kosendiak - dyrygent

24 lutego 2018, godz. 18.00
Sala Koncertowa PFK Sopot, Opera Leśna 

Tego wieczoru solistami będą Paula Preuss (skrzypce) oraz Krzysztof Komendarek-Tymendorf (altówka). Polską Filharmonię Kameralną Sopot poprowadzi Dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu maestro Andrzej Kosendiak.

W programie koncertu znajdzie się m.in. Symfonia koncertująca Es-dur (Sinfonie concertante) KV 364 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Utwór ten, napisany na skrzypce i altówkę w 1779 roku uchodzi zarówno za klasyczne dzieło reprezentowanego przez siebie gatunku, a jednocześnie za jeden z najlepszych koncertów Mozarta.

Krzysztof Komendarek-Tymendorf pochodzi z rodziny o głębokich tradycjach muzycznych, jest potomkiem wybitnego polskiego kompozytora Michała Kleofasa Ogińskiego. W roku 2016 został podwójnym laureatem Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w dziedzinie Kultury oraz nagrody publiczności Gazety Wyborczej. Otrzymał dwa tytuły – Osobowość Pomorza Roku 2016 w kategorii Kultura oraz Osobowość Gdańska Roku 2016 w kategorii Kultura przyznane przez Dziennik Bałtycki oraz Polska Press. W roku 2017 został laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska. W październiku 2017 roku z rąk Magnificencji Akademii Muzycznej otrzymał odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Paula Preuss ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Krystyny Jureckiej, a w 2017 roku obroniła tytuł Doktora Sztuki. Jest laureatką wielu konkursów solowych i kameralnych. W 2013 roku wraz z kwartetem fortepianowym AKME zajęła I miejsce na X Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. M. K. Ogińskiego w Smorgonie (Białoruś), w 2014 również z Kwartetem AKME, zajęła I miejsce i otrzymała nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu J. Brahmsa na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv (Bułgaria). Była stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska oraz „Agrafki muzycznej”. W latach 2009‑2011 oraz 2014-2015 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Studiowała także w Conservatoire National Superieur de Musique et de Dans w Lyonie we Francji, w klasie prof. Marianne Piketty. Prowadzi ożywioną działalność koncertową na terenie całego kraju.

Program:
W. A. Mozart – Symfonia koncertująca na skrzypce i altówkę Es-dur KV 364
W. A. Mozart – Żart muzyczny KV 522
F. X. Richeter – Symfonia D-dur

Bilety w cenie 20 zł - normalny, 10 zł - ulgowy  do nabycia w kasie BART (ul. Kościuszki 61), Informacji Turystycznej Sopot oraz na godzinę przed koncertem.

 

Wystąpili w Operze Leśnej

Animals
Anna Maria Jopek
Czesław Mozil
Edyta Górniak
Elton John
Grzegorz Markowski
Jethro Tull
Kayah
Lionel Richie
Maria Peszek
Paul Anka
Whitney Houston
Zakopower

Dla biznesu

Klub "Pod Sceną" (kopiuj)

Dla prasy