Sopot Festival '72

XII Międzynarodowy Festiwal Piosenki Sopot
23-26 sierpnia 1972

23 sierpnia 1972 Dzień międzynarodowy

24 sierpnia 1972 Dzień polski

25 sierpnia 1972 Dzień płytowy

26 sierpnia 1972 Koncert laureatów

JURY KONKURSU MIĘDZYNARODOWEGO

Dimitr Valtchev
Bułgaria

Mirosław Dąbrowski
Polska

Bronislav Hronec
Czechosłowacja

Jacek Dobierski
Polska

Erkki Melakoski
Finlandia

Bohdan Drozdowski
Polska

Agathe Mella
Francja

Roman Hiesing
Polska

Takis Cambas
Gracja

Bogdan M.Jankowski
Polska

Rafael Martinez del Peral
Hiszpania

Sile Dinicu
Rumunia

Richard Paulin
Holandia

Louis Rey
Szwajcaria

Junichi Yanai
Japonia

Bengt Sundstrom
Szwecja

Fran Potoćnjak
Jugosławia

Neil Sheehan
USA

Paul Legendre
Kanada

Kinga Morgantini
Wenezuela

Simon Asmar
Liban

Geoffrey Owen
W.Brytania

Wilhelm Penndorf
NRD

Corrado Bellini
Włochy

Christine Kristotph
RFN

Konstantin Orbielan
ZSRR

Henryk Bieniawski
Polska


JURY DNIA PŁYTOWEGO

Konstantin Dragnev
Bułgaria (Balkanton)

Alain Guiu
Francja (Barclay)

Jan Baeten
Holandia (Basart)

Akira Higashimoto
Japonia (Columbia)

Javier de Montini
Hiszpania (Distribuidora Discografia)

Jacques Montfoort
Holandia (Dureco)

Edgar Elian
Rumunia (Electrecord)

Raimo Henriksson
Finlandia (EMI)

Fred Burkhardt
Holandia (Interart)

Cornelia Wesemann
RFN (Intercord)

Toros Siranossian
Liban (SLD)

Andriej Karpow
ZSRR (Melodia)

Jiri Millonig
Czechosłowacja (Panton)

Władysław Jakubowski
Polska (Polskie Nagrania)

Bogdan Sienkiewicz
Polska (Polskie Nagrania)

Władysław Słowiński
Polska (Polskie Nagrania)

Jan Tomaszewski
Polska (Polskie Nagrania)

Holger Mussener
RFN (Polydor)

Miroslav Cerny
Czechosłowacja (Supraphon)

H.P.Hoffman
NRD (Veb Deutsche Schallplatten)

DZIEŃ MIĘDZYNARODOWY
23 sierpnia 1972


Artysta, Kraj

Bojan Ivanov (Bułgaria)
Peter Maffay (RFN)
Eva Mazikova (CSRS)
Andrzej Dąbrowski (Polska)
Rita Oksanen (Finlandia)
Bożysława Kapica (Polska)
Eva (Francja)
Dida Dragan (Rumunia)
Terrys Hrysson (Grecja)
Veronique Muller (Szwajcaria)
Dolores Vargas (Hiszpania)
Marianne Kock (Szwecja)
Andeane (Holandia)
Warren Schatz (USA)
Freydoun Forokhzad (Iran)
Hector Cabrera (Wenezuela)
Akemi Fujii (Japonia)
Zoran Sztevanovity (Węgry)
Milka Cakarun (Jugosławia)
Louisa Jane White (W.Brytania)
Claude Lebeillee (Kanada)
Noris de Stefani (Włochy)
Sylva Balassanian (Liban)
Lew Leszczenko (ZSRR)
Uschi Bruning (NRD)


DZIEŃ PŁYTOWY
25 sierpnia 1972


Artysta, Kraj, Wytwórnia

Jordanka Christova, Christian Platov (Bułgaria) Balkanton
Jean Claude Allora (Francja) Barcay
Leon de Graaff (Holandia) Basart
Miki Horiuchi (Japonia) Columbia
Nino Sanchez (Hiszpania) Distribuidora Discografica
Jaques Herb (Holandia) Dureco
George Enache (Rumunia) Electrecord
Lea Laven (Finlandia) EMI
Nicole Josy, Hugo Sigal (Belgia) Hebra
Ralph Anderson (Holandia) Interart
Joana (RFN) Intercord
Manuel (Liban) SLD
Orera (ZSRR) Melodia
Martha i Tena (CSRS) Panton
Urszula Sipińska (Polska) Polskie Nagrania
Piotr Figiel (Polska) Polskie Nagrania
Tadeusz Woźniak (Polska) Polskie Nagrania

 


DZIEŃ MIĘDZYNARODOWY
Nagrody za dzieło


1
Andrzej Dąbrowski „Do zakochania jeden dzień” A.Kopff, S.Bianusz
Lew Leszczenko „Ja nie był z nim znakom” M.Fradkin, R.Rożdżenstwienskij

2
Eva „Ou sen vont mourir les reves” Eva, L.Mathalon
Louisa Jane White „That's beautiful” L.Reed, J.Raf

3
Andeane „Pace died” L.Murrey, R.Pulin

DZIEŃ POLSKI
Nagrody za interpretację

1
Hector Cabrera „Jadą wozy kolorowe” Wenezuela

2
Louisa Jane White „Nim zakwitnie tysiąc róż” W.Brytania

3
Eva Mazikova „Cygańska letnia noc” CSRS


DZIEŃ PŁYTOWY
Nagroda Grand Prix de disque - Sopot 1972

1
Jaques Herb „Manuela“ Topel-Moslem, P.Kartner-T.Bos
„De Toreador“ H.Sonius, J.Vuik

2
Frank Schobel „Wie einstern“ Hans-Georg Schmiedecke, Diter Lietz
„Siech mal einer an, diese kleine“ A.Bausie, K.Demmler

3 Holger Mussener „Das alter lied vom gluck“ Leon Russel, Ralf Nowy
„Kleine liebt dich so wie ich“ R.Siegel, G.Berhle

NAGRODY SPECJALNE
Nagroda Polskich Nagrań

wytwórnia płytowa Melodia (ZSRR)
wytwórnia płytowa Columbia (Japonia)
wytwórnia płytowa Balkanton (Bułgaria)

Nagroda publiczności i nagroda miasta Sopotu
Urszula Sipińska (Polska)

Nagroda dziennikarzy
Warren Schatz (USA)

Nagroda specjalna fotoreporterów
Miluśka Vobornikova (Czechosłowacja)

 


ZAPOWIADALI
Maria Borecka
Edmund Fetting
Krystyna Loska
Bożena Walter
Bogumiła Wander
Stanisław Zaczyk

GRAŁY
Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji pod dyrekcją Henryka Debicha
Zespoły wokalne: Filipinki, Partita, Pro-Contra

OPRAWA ARTYSTYCZNA

Inscenizacja całości
Danuta Baduszkowa

Kierownictwo muzyczne
Andrzej Kurylewicz

Oprawa plastyczna
Xymena Zaniewska i Mariusz Chweczuk


ORGANIZATORZY
PAGART



 


Wystąpili w Operze Leśnej

Animals
Anna Maria Jopek
Czesław Mozil
Edyta Górniak
Elton John
Grzegorz Markowski
Jethro Tull
Kayah
Lionel Richie
Maria Peszek
Paul Anka
Whitney Houston
Zakopower

Dla biznesu

Klub "Pod Sceną" (kopiuj)

Dla prasy